31:a mars: Transferfönstrets deadline

Det är mindre än en månad innan det svenska transferfönstret stänger den 31:a mars. Hammarbys trupp är i det närmaste komplett, men frågan alla Hammarbyare ställer sig är: Kommer en till anfallare? Eller en annan offensiv kraft?



Foto: Andreas L Eriksson
Hammarbys trupp är som sagt var mer eller mindre klar. Många nya spelare är på plats som Billy Schuler, Adis ’Baggio’ Husidic, Mikael Rynell, Billy Berntsson, Daniel Theorin, Christophe Lallet och inte minst Max von Schleebrügge. Förutom dessa har ungtuppar som Nicklas Lindqvist, Luca Sciaccia, Fredrik Forsberg med flera flyttats upp med lärlingskontrakt, och många av dom ser mycket spännande ut. Nye tränaren Gregg Berhalter håller som bäst på att formera ett helt nytt lag där grundtanken är ett högpressande lag i en formation av stilen 4-2-3-1 eller 4-3-3.

Foto: Andreas L Eriksson

Men utmaningarna är många, och inte minst är anfallet starkt ifrågasatt från supporterleden. De tre anfallarna vi har idag består av Sinan Ayranci, Sebastian Castro-Tello och Billy Schuler. En anfallare i ett 4-3-3 eller 4-2-3-1 behöver vara oerhört central och alltid ’vara framåt’. Av dom tre anfallarna vi har känns Sebastian Castro-Tello mer som den offensiva ’trequartistan’ i uppställningen än den renodlade anfallaren, och det lämnar Sinan Ayranci och Billy Schuler. Sinan gjorde det mycket bra under 2011 som anfallare innan han blev skadad, men frågetecknen är dels hur han fungerar som ’nia’ och dels hur hans spelstil påverkar hans kropp, alltså om han kommer kunna gå sönder igen.

Som svenskt lag i en serie som Superettan behöver vi spelare som kan kriga. Två anfallare kan ibland vara att föredra framför en beroende på motstånd, och då är vår anfallsbesättning för tunn – förstärkning behövs. Och förstärkning kommer att komma. Frågan är bara om den kommer innan transferfönstret stänger, eller om Hammarby väljer att vänta till sommarfönstret öppnar? Vår ekonomi tillåter förmodligen inte en värvning både nu och i sommar, och i sommar har man säkerligen fler alternativ då de flesta utländska ligor avslutas i maj. Om vi inte får in externt kapital, det vill säga.

Foto: Andreas L Eriksson

Det är mycket svårt att säga hur stark Hammarbys trupp är. På pappret skulle en ’förstuppställning’ se mycket fin ut, och här är vårt tips till hur Hammarby kan ställa upp i en 4-2-3-1 uppställning:

————————-Hopf—————————
-Berntsson——–Theorin—-Von Schleebrügge—–James-
—————-Baggio———Dahl———————
-Lallet—————Castro-Tello—————Rynell-
————————-Sinan————————–

Onekligen ett starkt lag, men som alltid är det frågetecken för Monday James fysiska kapacitet, och andra skador (och avstängningar) lär ju komma som brev på posten.

Kan Hammarby få till den höga pressen?
Kan Hammarbys anfallare göra mål?
Kommer backlinjen att hålla?
Kommer Castro-Tello bli den starka spelare vi alla vet att han är, men aldrig lyckats visa under en hel säsong?
Kommer Lallet och Rynell storma fram som godståg på sina respektive kanter?

Om svaret blir ’ja’ på alla frågor här uppe har vi en rolig säsong framför oss.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *