Elfsborg slogs tillbaka med 3-1


Hammarby vann med 3-1 i Svenska Cupens åttondelsfinal efter två mål av Sebastian Castro-Tello och ett av Petter Furuseth-Olsen. I kvartsfinalen väntar Brommapojkarna eller GAIS.


Foto: Andreas L Eriksson
Hammarby gjorde en mycket fin insats mot Elfsborg i Svenska Cupens åttondelsfinal. Det allsvenska Elfsborg var självklart stora favoriter innan matchen, men trots en i stort sett ordinarie uppställning fick boråsarna åka hem med svansen mellan benen.

Redan i den 8:e minuten gjorde Sebastian Castro-Tello 1-0 efter en fin prestation, ett resultat som stod sig i halvtid.

I andra halvlek lade Hammarby in en ännu högre växel. Linus Hallenius visade sin styrka två gånger om under kvällen. Den första rycker han i djupled, något som han just nu är bäst i Sverige på, och serverar Petter Furuseth som rakar in 2-0.


Foto: Andreas L Eriksson
Maic Sema spelade återigen som offensiv mittfältare, och det är tydligt för alla att hans höga kvalitet är oerhört viktig för Hammarbys offensiv såväl som defensiv. I matchen mot Elfsborg var Maic helt enkelt outstanding.


Foto: Andreas L Eriksson
Sebastian Castro-Tello fick även göra 3-0, denna gång framspelad av Linus Hallenius, som visar att han kan bidra på ett oerhört viktigt sätt även när han inte gör mål.

Hammarby är som sagt var klara för kvartsfinal, och möter där Brommapojkarna som vann sin åttondel mot GAIS på straffläggning. Kvartsfinalen spelas på Söderstadion, och speldatum är inte färdigt.

Om Hammarby vinner och går till semifinal är det fri lottning.

Mer läsning på Bajenstatistik:

Matchrapport & Statistik
Sebastian Castro-Tellos profilsida

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *